על התוכנית

מה זה UX  ?

UX הם ראשי התיבות של User Experience, חוויית משתמש.

חוויית משתמש היא בראש ובראשונה מענה עבור הצרכים של הלקוח באופן "שקוף", כזה שאינו מורגש, ובוודאי שאינו מפריע למשתמש להשתמש במוצר.

מוצר אשר עונה על צרכים אלו באופן פשוט ואלגנטי, יגרום לבעליו לחוש גאווה כבעלים של מוצר זה, וחשוב מכך – יגרום לו אושר בכל פעם שישתמש במוצר.

הנרי פורד אמר: "אם הייתי שואל את לקוחותיי מה הם רוצים, הם היו עונים: סוסים מהירים יותר". חוויית משתמש אמיתית, אפוא, מרחיקה לכת מעבר ללתת ללקוחות את מה שהם אומרים שהם רוצים, אלא מייצרת מוצרים אשר עונים בצורה אופטימלית על צורכיהם

למעשה, חוויית משתמש איכותית מביאה לידי ביטוי את כל מה שהמוצר יכול להציע מנקודת המבט של דיסציפלינות רבות: שיווק, הנדסה, עיצוב גרפי, עיצוב תעשייתי, עיצוב ממשקים, וכמובן את נקודת מבטו של המשתמש.

 

חזון התוכנית

הפיכת המקצוע "מאפיין/מעצב חוויית משתמש" לתפקיד המחייב הכשרה אקדמית-מקצועית, כמו זו המוצעת בתכנית זו, הראשונה מסוגה בישראל.

התוכנית ללימודי UX נבנתה באופן אשר יכשיר את בוגריה להתקבל לגופים דוגמת רפא"ל, תעשיות ביטחוניות, רפואיות, פיננסיות ותחומי ההיי-טק ככלל.

המצב כיום הנו כי כל גוף שהוא, ללא קשר להכשרתו המקצועית יכול ללמד UX ולהכשיר בוגרים לתעשייה ברמה זו או אחרת.

המצב הנוצר הוא חוסר באנשי מקצוע אקדמאיים ומקצועיים המסוגלים לתת מענה הולם למגוון רחב של מערכות.

עולם ממשקי המשתמש רק נהיה מורכב יותר ויותר והחזון שלנו הנו כי האנשים הנמצאים במרכז העשייה הטכנולוגית יהיו אלו בעלי ההכשרה הראויה ביותר.

 

 

מטרות התוכנית

יצירת תכנית המכשירה אנשי UX בישראל, ובתוך כך מכילה התנסויות פרקטיות , מחקרים ולמידה תיאורתית מעמיקה.

 1. יצירת Baseline מינימלי עבור הידע איתו מגיעים אנשי UX חדשים לתעשייה, ובתוך כך עידוד השילוב של אנשי UX איכותיים בתעשייה.

 2. עידוד הפן המחקרי בתעשיית ה- UX בישראל.

 3. עידוד הפן האקדמי בהכשרת אנשי UX בישראל.

 4. יצירת שיתוף פעולה עם התעשייה עם מקומות להתמחות מעשית.

 

 

יוצרי וכותבי התוכנית

 • ד"ר עופר מונר – מרצה ראשי ויוצר התוכנית ללימודי ux; בעל חברת UXer; מרצה במסלול לאינטראקציית אדם-מחשב באקדמית ת"א יפו ; פסיכולוג קוגניטיבי ומומחה הנדסת גורמי אנוש, אוניברסיטת תל אביב; לשעבר מנהל אקדמי של  NetcraftAcademy.

 • ד"ר דוד גלולה – בעל חברת ProUX; מרצה בחוג למערכות מידע, מכללות צפת ועמק יזרעאל; בעל דוקטורט ב- HCI, המחלקה ללימודי מידע, אוניברסיטת בר אילן.

 • ד"ר שמואל ארואס – המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל; יועץ בכיר לרפאל, אלביט ועוד.

 • טל סולומון (MSc) – פסיכולוג קוגניטיבי ומהנדס גורמי אנוש, הטכניון; ראש המסלול לאינטראקציית אדם-מחשב, האקדמית ת"א יפו; ראש צוות חוויית לקוח, בנק הפועלים. 

 • הוועדה המייעצת לתכנים המקצועיים

 • פרופ' דן זכאי – לשעבר ראש החוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.

 • ד"ר ערן טוך – מרצה במחלקה להנדסת תעשיה וניהול, אוניברסיטת תל אביב; מייסד IsarHCI – פורום החוקרים בתחום אינטראקציית אדם-מחשב בישראל.